Ovis Farm ×
© 2020 Ovis Farm

Çiftliğimizde bulunan koyun cinsi il ilgili bilgiler: Kangal AK KARAMAN

Çiftliğimizde bulunan koyun cinsi il ilgili bilgiler: Kangal AK KARAMAN

Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesinde Sivas ve çevre illerdir.

Genel Tanımı: Vücut iri yapılıdır. İnce bir dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun, geniş ve uzun ve dar, kaburgalar yassıdır. Göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir. Koyunların bir bölümünde 14 kaburga bulunur. Bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz ve kaba-karışık yapağı ile örtülüdür. Göz ve ağız çevresi ile ayaklar genellikle siyahtır. Baş, boyun, karın altı ve bacaklarda yapağı örtüsü bulunmaz. Koyunlar boynuzsuzdur. Erkek lerin % 10 kadarında zayıf boynuz bulunur. Yağlı kuyrukludur ve kuyruk S formundadır.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: Kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı ve sürü içgüdüsü gelişmiştir.

Yetiştirme Koşulları: Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır ikliminde, fazla engebeli olmayan, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda yetiştirilir. Besleme karlı dönem dışında meraya dayalıdır. Karlı kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz barınak ve bakım koşullarında yetiştirilebilir

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri

Dişi Cidago Yüksekliği (cm) 88 76

Laktasyon Süt Verimi (kg) 70-130

Vücut Uzunluğu (cm) 74 66

Laktasyon Süresi (gün) 150

Doğum Ağırlığı (kg) 4.7 4.5

Yapağı Verimi (kg) 1.7

Ergin Canlı Ağırlık (kg) 90-100 68-72

Damızlık Yaşı (ay) 18
 
Merada Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 280 260 Kuzu Verimi 1.